amzy: (Default)
[personal profile] amzy
Астрономи поставили під сумнів поточні теорії утворення планет-газових гігантів, оскільки виявлено незвичайну планетну систему, в якій така планета обертається навколо невеликої зірки-червоного карлика під назвою TOI-5205.



Відкриття, зроблене групою фахівців з Інституту науки Карнегі, ставить під сумнів існування TOI-5205. Технічно, це "заборонена" планета, оскільки вона не повинна існувати відповідно до наявних теорій утворення газових гігантів.

Відповідна стаття з описом дослідження, "TOI-5205b: Короткоперіодична ювіанська планета, що проходить через карлик середньої маси", була опублікована в журналі The Astronomical Journal.

Зорі-червоні карлики (М-карлики) менші та холодніші за Сонце та є найпоширенішими зорями в нашій галактиці Чумацький Шлях. Через свій маленький розмір вони, як правило, удвічі менш гарячі, ніж Сонце, і набагато червонішого кольору. У них дуже низька світність, але надзвичайно довгий термін життя.

Хоча червоні карлики вміщують навколо себе більше планет, ніж інші, більші типи зірок, історія їхнього формування робить їх малоймовірними кандидатами для утримання планет-газових гігантів.

Супутник огляду транзитів екзопланет (TESS) НАСА вперше визначив нововідкриту планету як потенційного кандидата. Потім команда вчених з Карнегі підтвердила її планетарну природу й схарактеризувала за допомогою різних наземних приладів і обладнання.

"Зірка-господар TOI-5205 лише вчетверо більша за Юпітер, але вона якимось чином змогла сформувати планету розміром із Юпітер, що вельми дивно", - прокоментував очільник дослідження Шубхам Канодія. Він спеціалізується на вивченні таких зірок, яких майже три чверті в нашій галактиці, але їх не видно неозброєним оком.

Було виявлено кілька газових гігантів, що обертаються навколо старіших зірок М-карликів. Але досі жоден газовий гігант не був виявлений у планетарній системі навколо маломасивного М-карлика, такого як TOI-5205. Юпітероподібну планету, що обертається навколо зірки, схожої на Сонце, можна порівняти з горошиною, що обертається навколо великого грейпфрута. Оскільки зірка-господар набагато менша, це більше схоже на горошину навколо лимона. Коли TOI 5205b з масою Юпітера проходить перед своїм господарем, вона блокує близько 7% його світла - один з найбільших відомих транзитів екзопланет.

Планети народжуються в обертовому газово-пиловому диску, що оточує молоді зорі. Згідно з найпоширенішою теорією утворення газових гігантів, близько десяти земних мас цього кам'янистого матеріалу повинно накопичитися і сформувати масивне кам'янисте ядро, після чого воно швидко поглинає велику кількість газу із сусідніх областей диска, утворюючи планету-гігант, яку спостерігали дослідники.

"Існування TOI-5205b розширює наші уявлення про диски, в яких народжуються планети", - пояснює Канодія. "Якщо спочатку в диску немає достатньої кількості кам'янистого матеріалу для формування первісного ядра, то неможливо створити газову планету-гігант".

Він продовжив: "Наприкінці, якщо диск випарується до того, як сформується масивне ядро, тоді неможливо створити газову планету-гігант. І все ж TOI-5205b сформувалася, незважаючи на ці перепони. Виходячи з нашого нинішнього розуміння формування планет, TOI-5205b не повинна існувати; це "заборонена" планета".

Дослідники продемонстрували, що значна глибина транзиту планети робить її вельми сприятливою для майбутніх спостережень за допомогою нещодавно запущеного JWST, який може пролити світло на її атмосферу та дати деякі додаткові підказки про загадку її утворення.

Джерело: https://zabavna-nauka.blogspot.com/2023/02/blog-post_26.html
Page generated Jul. 18th, 2025 03:07 am
Powered by Dreamwidth Studios